MUSİTEM HABER
Dolar :

Alış : 16.6460

Satış : 16.6760

Euro :

Alış : 17.6057

Satış : 17.6375

Sterlin :

Alış : 20.4246

Satış : 20.5311
Monkeypox: İngiltere, Portekiz ve İspanya’da yayılan çiçek hastalığı benzeri virüs hakkında bildiklerimiz
Monkeypox: İngiltere, Portekiz ve İspanya’da yayılan çiçek hastalığı benzeri virüs hakkında bildiklerimiz
Monkeypox: İngiltere, Portekiz ve İspanya’da yayılan çiçek hastalığı benzeri virüs hakkında bildiklerimiz   Portekiz sağlık yetkilileri Çarşamba günü, genç erkeklerde beş maymun çiçeği vakasını doğruladı – çiçek hastalığı ile ilgili...
18 Mayıs 2022 18:26
Font1 Font2 Font3 Font4
MUSİTEM HABER

Monkeypox: İngiltere, Portekiz ve İspanya’da yayılan çiçek hastalığı benzeri virüs hakkında bildiklerimiz

 

Portekiz sağlık yetkilileri Çarşamba günü, genç erkeklerde beş maymun çiçeği vakasını doğruladı – çiçek hastalığı ile ilgili nadir bir viral enfeksiyon – Avrupa’da tipik olarak Afrika ile sınırlı bir hastalığın olağandışı bir salgınına işaret ediyor.

 

Portekiz Sağlık Genel Müdürlüğü, 15 şüpheli vakanın daha araştırıldığını ve hepsinin bu ay başkent Lizbon çevresinde tespit edildiğini ekledi.

 

Yetkililer, Portekiz’deki tüm vakaların çoğu genç olan erkekleri kapsadığını söyledi.

 

Deri lezyonları var ve durumlarının stabil olduğu bildirildi. Yetkililer, erkeklerin Afrika’ya seyahat geçmişi olup olmadığını veya İngiltere’de veya başka bir yerde son vakalarla herhangi bir bağlantısı olup olmadığını söylemedi.

İngiliz sağlık yetkilileri Pazartesi günü, Londra’da gey ve biseksüel erkekler arasında dört maymun çiçeği enfeksiyonu vakası belirlediklerini ve toplamı yediye çıkardıklarını söyledi.

 

İspanya Sağlık Bakanlığı Çarşamba günü yaptığı açıklamada, hala teyit edilmesi gereken sekiz şüpheli maymun çiçeği vakası tespit ettiğini söyledi.

 

Bu salgın nasıl başladı?

 

Mayıs’ta Nijerya’dan Birleşik Krallık’a yeni uçmuş bir kişide bir maymun çiçeği vakasını kamuya açıklayan ilk sağlık otoritesiydi.

 

O zamandan beri altı vakayı daha doğruladı ve hepsi Londra’da enfekte olmuş gibi görünen ve hepsi kendini gey, biseksüel veya erkeklerle seks yapan diğer erkekler olarak tanımlayan dördü arasındaki bağlantıları araştırdığını söyledi.

 

Ajansın baş tıbbi danışmanı Dr Susan Hopkins, “Özellikle gey ve biseksüel erkekleri herhangi bir olağandışı kızarıklık veya lezyondan haberdar olmaya ve gecikmeden bir cinsel sağlık servisine başvurmaya çağırıyoruz” dedi.

 

UKHSA, özellikle genital bölgedeki lezyonlara dikkat edilmesini tavsiye etti.

 

İngiltere daha önce, ikisi aynı evde yaşayan insanları ve üçüncüsü, hastalığın hayvanlarda sıklıkla görüldüğü Nijerya’ya seyahat eden birini içeren daha önce üç maymun çiçeği vakası bildirmişti.

 

Maymun çiçeği belirtileri nelerdir?

 

Monkeypox, 1980 yılında eradike edilen, ancak daha az bulaşıcı olan, daha hafif semptomlara neden olan ve daha az ölümcül olan çiçek hastalığının bir akrabasıdır.

 

Hastalık tipik olarak iki ila dört hafta sürer ve semptomlar enfeksiyondan beş ila 21 gün sonra ortaya çıkabilir.

 

Monkeypox semptomları genellikle ateş, baş ağrısı, kas ağrıları, sırt ağrısı, titreme, yorgunluk ve şişmiş lenf düğümleri karışımı ile başlar.

 

Bu ikinci semptom, Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre doktorların maymun çiçeğini su çiçeği veya çiçek hastalığından ayırt etmesine yardımcı olan şeydir.

 

Ateşiniz olduğunda, kötü bir döküntü olan maymun çiçeği hastalığının temel özelliği bir ila üç gün sonra gelişme eğilimindedir, genellikle yüzde başlar ve daha sonra vücudun diğer bölgelerine yayılır.

 

KAYNAK:euronews

 

 

 

 

 

Bu haber 79 defa okundu
18 May 2022 18:26 : Gön:    ·   Yorum yok
Habere Oy Ver:
     0votes

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ

Yukarı Geri Ana Sayfa