MUSİTEM HABER
Dolar :

Alış : 16.6460

Satış : 16.6760

Euro :

Alış : 17.6057

Satış : 17.6375

Sterlin :

Alış : 20.4246

Satış : 20.5311
OPEC, Rusya’yı Telafi Etmek İçin Petrol Üretiminde
OPEC, Rusya’yı Telafi Etmek İçin Petrol Üretiminde
OPEC, Rusya’yı Telafi Etmek İçin Petrol Üretiminde Ekstra Büyük Bir Artış Düşünüyor   Energy Intelligence OPEC Baş Muhabiri Amena Bakr’ın Tweetlerine göre, OPEC Ortak Bakanlar İzleme Komitesi, üretimde günde 648.000...
2 Haziran 2022 17:13
Font1 Font2 Font3 Font4
MUSİTEM HABER

OPEC, Rusya’yı Telafi Etmek İçin Petrol Üretiminde Ekstra Büyük Bir Artış Düşünüyor

 

Energy Intelligence OPEC Baş Muhabiri Amena Bakr’ın Tweetlerine göre, OPEC Ortak Bakanlar İzleme Komitesi, üretimde günde 648.000 varillik bir artış tavsiye ediyor; bu, başlangıçta kararlaştırılandan daha yüksek.

 

Önerilen 648.000 varil/gün üretim artışı Temmuz ayı için ve 648.000 varil/günlük bir artış daha Ağustos ayında olacaktır. Raporlara göre, JMMC’nin tüm üyeleri hemfikirdi.

 

Teklife göre OPEC+, planlanan Eylül artışını öne çıkaracak ve Temmuz ve Ağustos aylarına yayarak o ayların her birinde günde 648.000 varillik bir artış sağlayacak. O halde Eylül ayında planlanmış bir artış olmayacaktı.

 

Perşembe gününe kadar, kitlelerden gelen kapsayıcı duygu, OPEC’in JMMC’sinin, halihazırda anlaşmaya dahil olan 423.000 varillik üretim artışını onaylayacağı yönündeydi. Ancak Wall Street Journal’ın öncülüğünde OPEC’in Rusya’yı anlaşmadan muaf tutmayı düşündüğüne dair raporlar gelmeye başladı. Bu raporlar daha sonra, OPEC’in, AB’nin hafta başında kabul edilen Rusya petrol ithalat yasağı da dahil olmak üzere Batı yaptırımlarının ardından Rusya’nın petrol üretimini kesinlikle kaybedeceği şeyi telafi etmek için üretimi artırmayı kabul edebileceğine dair söylentilere dönüştü.

 

Amena Bakr’a göre, günde 648.000 varillik bir artış önerisi, OPEC+ grubunun üyeleri arasında eşit olarak bölünmesi için genel bir artış olarak tartışıldı. Ancak gerçekte, mevcut kotalarını karşılayamayan ve yeni, hatta daha yüksek bir kotayı karşılamaları pek olası olmayan çok sayıda OPEC+ üyesi var.

 

Ancak böyle bir artış, hepsinin fazla yedek petrol üretim kapasitesine sahip olduğu düşünülen Suudi Arabistan, BAE ve Irak’a üretimi artırma yeteneği sağlayacaktır.

 

Bu teklif OPEC+ bakanları tarafından kabul edilirse, ABD, petrol fiyatlarındaki artışla savaşmaya devam ederken, OPEC’e, özellikle de Suudi Arabistan’a ek petrol üretimi için yalvaran Beyaz Saray için bir rahatlama olacak. ara seçimler için.

 

Petrol fiyatları Perşembe sabahı gruptan ek petrol gelmesi beklentisiyle düşüş eğilimindeydi.

 

KAYNAK:Oilprice

Bu haber 35 defa okundu
2 Haz 2022 17:13 : Gön:    ·   Yorum yok
Habere Oy Ver:
     0votes

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ

Yukarı Geri Ana Sayfa