MUSİTEM HABER
Dolar :

Alış : 16.6460

Satış : 16.6760

Euro :

Alış : 17.6057

Satış : 17.6375

Sterlin :

Alış : 20.4246

Satış : 20.5311
Monkeypox’un beklenenden daha hızlı mutasyona uğradığı düşünülüyor, çalışma bulguları
Monkeypox’un beklenenden daha hızlı mutasyona uğradığı düşünülüyor, çalışma bulguları
Yetkililer, risk altında olduğu görülen daha fazla gruba aşıların uygunluğunu genişletmek için harekete geçtiğinden, bir araştırmaya göre, dünya çapında maymun çiçeği vakalarında bir artışa neden olan virüs, insandan insana yayıldığı...
24 Haziran 2022 12:50
Font1 Font2 Font3 Font4
MUSİTEM HABER

Yetkililer, risk altında olduğu görülen daha fazla gruba aşıların uygunluğunu genişletmek için harekete geçtiğinden, bir araştırmaya göre, dünya çapında maymun çiçeği vakalarında bir artışa neden olan virüs, insandan insana yayıldığı için beklenenden daha hızlı mutasyona uğruyor olabilir.

 

Portekiz’deki araştırmacılar, Cuma günü Nature Medicine’de yayınlanan bir çalışmada, bu evrim, bu maymun çiçeği türünün neden daha bulaşıcı göründüğünü açıklayabilir.

 

Çalışmanın yazarlarından biri olan Portekiz’in Lizbon’daki Ulusal Sağlık Enstitüsü’nden João Paulo Gomes, dünyanın “bu tür bir virüs için bekleyebileceğimizden çok daha fazla mutasyon sergileyen bir virüsün neden olduğu” bir salgınla boğuştuğunu söyledi.

 

Gomes, “2022 maymun çiçeği virüsünde bu kadar çok mutasyon bulmak oldukça beklenmedikti” dedi. “Aslında, bu tip virüsün genom özellikleri göz önüne alındığında, her yıl bir veya ikiden fazla mutasyonun ortaya çıkması muhtemel değildir.”

 

Aslında ekibi yaklaşık 50 gözlemledi. Maymun çiçeği gibi virüsler nispeten istikrarlı olma eğilimindeydi ve hastalığın endemik olmadığı yerlerde bir vaka tespit edildiğinde önceki salgınlar sönme eğilimindeydi.

 

Dünya Sağlık Örgütü, mevcut maymun çiçeği salgınının, uluslararası hukukta en yüksek tanım olan, uluslararası öneme sahip bir halk sağlığı acil durumu olarak sınıflandırılıp sınıflandırılmayacağını belirlemek için danışma gruplarından birini toplantıya çağırdı. Örneğin, Covid-19 çok sınıflandırılmış. Cuma gününe kadar karar çıkabilir.

 

DSÖ’nün bir pandeminin başlangıcı olarak adlandırma yetkisi yoktur, ancak hastalıkla ilgili farkındalığı artırmak için Mart 2020’de Covid terimini kullanmaya başlamıştır.

 

Gomes’in araştırması, bir zaman serisinde genomik dizilerin yeniden yapılandırılmasına yardımcı olabilecek metagenomik kullandı. Kurumu, geçen ay bu salgında virüsün ilk taslak genomunu yayınladı.

Bu haber 5 defa okundu
24 Haz 2022 12:50 : Gön:    ·   Yorum yok
Habere Oy Ver:
     0votes

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ

Yukarı Geri Ana Sayfa