MUSİTEM HABER
Dolar :

Alış : 17.9688

Satış : 18.0011

Euro :

Alış : 18.2694

Satış : 18.3024

Sterlin :

Alış : 21.6063

Satış : 21.7189
Zelenskyy, Ukrayna’nın Türkiye ve BM ile tahıl ihracatı konusunda görüştüğünü söyledi
Zelenskyy, Ukrayna’nın Türkiye ve BM ile tahıl ihracatı konusunda görüştüğünü söyledi
Zelenskyy, Ukrayna’nın Türkiye ve BM ile tahıl ihracatı konusunda görüştüğünü söyledi   Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelenskyy 4 Temmuz Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Ukrayna’nın Ukrayna limanlarından tahıl ihracatına garanti sağlamak için Türkiye...
5 Temmuz 2022 01:43
Font1 Font2 Font3 Font4
MUSİTEM HABER

Zelenskyy, Ukrayna’nın Türkiye ve BM ile tahıl ihracatı konusunda görüştüğünü söyledi

 

Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelenskyy 4 Temmuz Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Ukrayna’nın Ukrayna limanlarından tahıl ihracatına garanti sağlamak için Türkiye ve Birleşmiş Milletler ile görüşmelerde bulunduğunu söyledi.

 

İsveç Başbakanı Magdalena Andersson ile birlikte düzenlediği basın toplantısında Zelenskyy, “Aslında şu anda Türkiye ve BM (ve) limanlarımızdan çıkan tahılın güvenliğinden sorumlu temsilcilerimizle görüşmeler sürüyor.” dedi.

 

“Güvenmediğimiz Rusya dışında, şu ya da bu ülke için gemilerin güvenliğini birinin garanti etmesi çok önemli bir şey. Bu nedenle, buraya yiyecek yüklemek için gelecek gemiler için güvenliğe ihtiyacımız var.”

 

Zelenskyy, Ukrayna’nın konuyla ilgili olarak BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile “doğrudan” çalıştığını ve örgütün “moderatör olarak değil, lider bir rol oynadığını” söyledi.

 

Son haftalarda çıkan haberlerde, bu tür görüşmelerin yakında Türkiye’de gerçekleşeceği öne sürüldü.

 

Dünyanın önde gelen tahıl ihracatçılarından biri olan Ukrayna, Rusya’yı gemilerinin hareketini engellemekle suçluyor ve Zelenskyy, sonbaharda beklenen yaklaşık 60 milyon tonluk bir hasatla şu anda 22 milyon ton tahılın sıkıştığını söyledi.

 

Rusya, herhangi bir tahıl hareketini engellediğini reddediyor ve kısmen limanlarındaki madencilik operasyonları nedeniyle Ukrayna’nın hareket eksikliğinden sorumlu olduğunu söylüyor.

 

Ukrayna ayrıca Rusya’yı depolarından tahıl çalıp ülke dışına, Rusya’nın işgal ettiği bölgelere, Rusya’nın kendisine veya diğer ülkelere götürmekle suçladı.

 

Pazartesi günü bir Türk yetkili, Türkiye’nin Karadeniz kıyılarında Rus bandıralı bir kargo gemisini durdurduğunu ve Ukrayna’nın çalıntı tahıl taşıdığı iddiasını araştırdığını söyledi.

Bu haber 61 defa okundu
5 Tem 2022 1:43 : Gön:    ·   Yorum yok
Habere Oy Ver:
     0votes

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ

Yukarı Geri Ana Sayfa