MUSİTEM HABER
Dolar :

Alış : 17.9688

Satış : 18.0011

Euro :

Alış : 18.2694

Satış : 18.3024

Sterlin :

Alış : 21.6063

Satış : 21.7189
Sri Lanka protestoları: binlerce kişi başkanın Kolombo’daki konutunu bastı
Sri Lanka protestoları: binlerce kişi başkanın Kolombo’daki konutunu bastı
Sri Lanka protestoları: binlerce kişi başkanın Kolombo’daki konutunu bastı   Sri Lanka Devlet Başkanı, göstericilerin ekonomik koşulları protesto etmek için çevresini basması üzerine cumhurbaşkanlığı konutundan kaçtı   Sri Lanka Başbakanı...
9 Temmuz 2022 12:00
Font1 Font2 Font3 Font4
MUSİTEM HABER

Sri Lanka protestoları: binlerce kişi başkanın Kolombo’daki konutunu bastı

 

Sri Lanka Devlet Başkanı, göstericilerin ekonomik koşulları protesto etmek için çevresini basması üzerine cumhurbaşkanlığı konutundan kaçtı

 

Sri Lanka Başbakanı Ranil Wickremesinghe, durumu görüşmek ve hızlı bir çözüme varmak için Parti Liderlerini acil bir toplantıya çağırdı. Ayrıca Meclis Başkanı’ndan Meclis’i toplamasını istiyor.

 

Sri Lanka televizyonunda çıkan haberlerde, Devlet Başkanı Gotabaya Rajapaksa’nın istifasını talep eden Sri Lankalı protestocuların, başkentte binlerce kişinin gösteri yaptı resmi konutuna ve yakındaki ofisine zorla girdikleri belirtiliyor.

 

Yerel televizyon haberlerine göre, Sri Lanka Devlet Başkanı Gotabaya Rajapaksa’nın istifasını talep eden protestocular, başkentte binlerce kişinin adanın son zamanlardaki en kötü ekonomik krizine karşı gösteri yaptığı sırada Cumartesi günü onun resmi konutuna ve yakındaki ofisine zorla girmeye calıştı .

 

Rajapaksa’nın Colombo’daki konutun içinde olup olmadığı belli değildi, ancak cep telefonlarında çekilen görüntülerde çok sayıda insanın evin içinde ve dışarıdaki arazide olduğu görülüyor.

 

Hükümet sözcüsü Mohana Samaranayake, Rajapaksa’nın konutu terk edip etmediği hakkında bilgisi olmadığını söyledi.

 

Televizyon görüntülerine göre, bazıları ulusal bayraklar taşıyan yüzlerce protestocu da yakınlardaki başka bir binada cumhurbaşkanının ofisine girdi. Protestocular ekonomik sıkıntılardan Rajapaksa’yı sorumlu tuttular ve son üç aydır ofis binasının girişini işgal ederek ona istifa etmesi çağrısında bulundular.

 

Sosyal medyada yayınlanan videoda, yüzlerce protestocunun cumhurbaşkanının konutuna koşarak, cumhurbaşkanına takma adıyla seslenerek “eve git” diye bağırdığı görüldü. Binanın dışındaki barikatlar devrildi.

 

Cumhurbaşkanlığı ofisinde güvenlik personeli, çitlerden geçerek cumhurbaşkanlığına dönüştürülen sömürge döneminden kalma Parlamento binasını basan protestocuları durdurmaya çalıştı.

 

Protestocuların eve girmeye çalıştığı sırada çıkan arbedede ikisi polis olmak üzere en az 34 kişi yaralandı. Colombo Ulusal Hastanesi’nden bir yetkili, medyaya konuşma yetkisi olmadığı için isminin açıklanmaması koşuluyla konuşan bir yetkili, yaralılardan ikisinin durumunun kritik olduğunu, diğerlerinin hafif yaralandığını söyledi.

 

Polisin gece sokağa çıkma yasağını kaldırmasının ardından Cumartesi günü erken saatlerde binlerce protestocu başkent Colombo’ya banliyölerden girdi.

 

Geçen ay, Sri Lanka Başbakanı Ranil Wickremesinghe ülke ekonomisinin çöktüğünü söyledi. Hükümetin Uluslararası Para Fonu ile müzakereleri karmaşıktı çünkü artık müflis bir devlet olarak müzakerelere girdi.

 

 

Bu haber 45 defa okundu
9 Tem 2022 12:00 : Gön:    ·   Yorum yok
Habere Oy Ver:
     0votes

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ

Yukarı Geri Ana Sayfa