MUSİTEM HABER
Dolar :

Alış : 17.9688

Satış : 18.0011

Euro :

Alış : 18.2694

Satış : 18.3024

Sterlin :

Alış : 21.6063

Satış : 21.7189
Meksika, ABD ajanını öldürmekten aranan uyuşturucu baronunu yakaladı
Meksika, ABD ajanını öldürmekten aranan uyuşturucu baronunu yakaladı
Meksika Cuma günü, ülkelerin diplomatik ilişkilerini geren bir ABD gizli ajanını öldürmekten FBI’ın en çok aranan 10 kaçak listesindeki kötü şöhretli bir uyuşturucu baronunu yakaladı.   69 yaşındaki Rafael Caro...
16 Temmuz 2022 03:36
Font1 Font2 Font3 Font4
MUSİTEM HABER

Meksika Cuma günü, ülkelerin diplomatik ilişkilerini geren bir ABD gizli ajanını öldürmekten FBI’ın en çok aranan 10 kaçak listesindeki kötü şöhretli bir uyuşturucu baronunu yakaladı.

 

69 yaşındaki Rafael Caro Quintero, Amerika Birleşik Devletleri tarafından 1985 yılında Uyuşturucuyla Mücadele İdaresi (DEA) özel ajanı Enrique “Kiki” Camarena’nın kaçırılması, işkence görmesi ve öldürülmesi emrini vermekle suçlanıyor.

 

Donanmadan yapılan açıklamada, Sinaloa’nın kuzeybatı eyaletindeki Choix kasabasında Meksikalı denizciler tarafından “iade amacıyla” gözaltına alındığı belirtildi.

 

Caro Quintero 1985’te tutuklanmış, Meksika’da yargılanmış ve Camarena’yı öldürmekten 40 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

 

Ancak 2013’te bir Meksika mahkemesi, 28 yıl görev yaptıktan sonra yasal bir teknik açıdan serbest bırakılmasına karar verdi, bu ABD yetkililerini kızdıran bir hareket.

 

Meksika Yüksek Mahkemesi kararı bozduğunda, Caro Quintero çoktan saklanmıştı.

 

Dava ABD-Meksika ilişkilerini bir krize soktu ve sınırın her iki tarafındaki uyuşturucuyla mücadele kurumlarının güveni yeniden inşa etmesi on yıllar aldı.

 

“Rafa” lakaplı Caro Quintero’nun başında 20 milyon dolarlık ödül var ve FBI tarafından “son derece tehlikeli” olarak tanımlanıyor.

 

ABD makamlarına göre, şu anda feshedilmiş Guadalajara uyuşturucu kartelinin kurucu ortağı olmakla suçlanıyor ve şu anda kötü şöhretli Sinaloa kartelinin bir kolunu yönetiyor.

 

Caro Quintero, Meksikalı yetkililerin Sinaloa Karteli’nin efsanevi uyuşturucu kaçakçısı liderini 9 yıldır firarda kaldıktan sonra yakalamasının ardından ABD’ye teslim edilecek sınıra getirildi.

 

 

Bu haber 37 defa okundu
16 Tem 2022 3:36 : Gön:    ·   Yorum yok
Habere Oy Ver:
     0votes

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ

Yukarı Geri Ana Sayfa