MUSİTEM HABER
Dolar :

Alış : 17.9688

Satış : 18.0011

Euro :

Alış : 18.2694

Satış : 18.3024

Sterlin :

Alış : 21.6063

Satış : 21.7189
Avrupa sıcak hava dalgası yaşıyor, Fransa ve İspanya orman yangınlarıyla mücadele ediyor
Avrupa sıcak hava dalgası yaşıyor, Fransa ve İspanya orman yangınlarıyla mücadele ediyor
İspanya ve Fransa’da devasa orman yangınlarına yol açan rekor kıran bir sıcak hava dalgası, rekor düzeyde en sıcak gecesini yaşadığı İngiltere’yi de kasıp kavurdu.   İspanya’da 18 Temmuz’da çıkan orman...
19 Temmuz 2022 16:08
Font1 Font2 Font3 Font4
MUSİTEM HABER

İspanya ve Fransa’da devasa orman yangınlarına yol açan rekor kıran bir sıcak hava dalgası, rekor düzeyde en sıcak gecesini yaşadığı İngiltere’yi de kasıp kavurdu.

 

İspanya’da 18 Temmuz’da çıkan orman yangınlarında iki kişi hayatını kaybetmişti. Uçaklar kuru ormanlardaki yangını yatıştırmak için su döküyor.

 

Sıcak hava dalgası şimdiden İspanya ve komşu Portekiz’de yüzlerce ölüme neden oldu. Uluslararası basına göre, kurban sayısı bini aştı.

 

» Fransa’da 8 gündür yangınlar devam ederken İspanya’da 140 bin hektar alan kül oldu.

» İspanya ve Portekiz’de orman yangınları nedeniyle köyler tahliye edildi, tren seferleri yapılamadı.

» Fransa’daki orman yangınlarında 19 bin 300 hektar alan kül oldu

» Galiçya’da toplam 20.000 hektar alan yandı

» Fransa, Gironde bölgesindeki 27 bin hektardan fazla çam ormanının yakıldığını duyurdu

 

Fransa’da bir sıradağ Monts d’Arrée yangını bölge için çok nadir görülen bir ölçeğe ulaştı. Salı sabahı yayınlanan son rapora göre, 1.400 hektardan fazla alan yok oldu! yangın hala aktif.

 

 

İtfaiyeciler, 18 Temmuz 2022’de Fransa’nın güneybatısındaki La Teste de Bouches’de bir orman yangınıyla mücadele ediyor.

 

İngiltere’nin sıcak hava dalgası devam ederken yaklaşık 25 itfaiyeci Croydon’da iki eşzamanlı ot yangınıyla mücadele ediyor.

 

Portekiz, ülkenin kuzeyini cezalandıran, binlerce hektarı harap eden ve üç kişinin hayatını kaybetmesine neden olan yangınlar karşısında alarm seviyesini artırıp artırmamaya bugün karar veriyor: bir pilot ve tahliye sırasında arabalarını çarpan yaşlı bir çift öldü.

 

En son Sivil Koruma raporuna göre.Bugün yaklaşık bin asker, Vila Real’de (kuzey) Chaves ve Murça’da düzinelerce insanı tahliye etmeye zorlayan ve çoğunlukla evlerine dönmüş olan iki yangını söndürme görevlerinde çalışıyor.

 

İspanya Ateca’da ilan edilen yangın şimdiden 1.000 hektardan fazla alanı yaktı ve Moros, Zaragoza’da yaşayan 400 kişinin tahliye edilmesine neden oldu.

 

Normalde soğuk olan kuzey İtalya da dahil olmak üzere bazı bölgelerde uzun süreli kuraklık yaşanıyor.

 

Daha ılıman havaya ve yağmura alışan milyonlarca İngiliz, 19 Temmuz’da ülke tarihinin en sıcak gecesine uyandı. 19 Temmuz’da 40 dereceyi geçti.

 

İngiltere Met Office, ön verilerin ülkenin bazı bölgelerinde gece boyunca sıcaklıkların ilk kez 25 santigrat derecenin üzerinde olduğunu gösterdiğini söyledi.

 

“Sıcaklıklar gün boyunca çok sıcak  ve İngiltere genelinde 40 dereceye, hatta muhtemelen 41 dereceye ulaşacak” dedi.

 

İngiltere’de bu haftanın o kadar yoğun geçmesi bekleniyor ki, tren operatörleri raylarda deformasyon olasılığı konusunda uyardı. Bazı okullar çocukların serinlemesine yardımcı olmak için havuzlar kurmuştur.

 

Fransa’da ısı rekorları kırılırken, sıcak rüzgarlar ülkenin güneybatısında yangınların söndürülmesini zorlaştırdı.

 

Yetkililer toplulukları tahliye ederek 14.900 kişiyi daha yangın ve duman yolu üzerinde olabilecek alanlardan uzaklaştırıyor.

 

Balkan bölgesinin bu hafta sonunda en kötü sıcakları yaşaması bekleniyor

 

Klimatologlar, iklim değişikliği nedeniyle ısı dalgalarının daha yoğun, sık ve uzun süreli olduğunu söylüyorlar.

 

Bu haber 180 defa okundu
19 Tem 2022 16:08 : Gön:    ·   Yorum yok
Habere Oy Ver:
     0votes

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ

Yukarı Geri Ana Sayfa