MUSİTEM HABER
Dolar :

Alış : 17.9688

Satış : 18.0011

Euro :

Alış : 18.2694

Satış : 18.3024

Sterlin :

Alış : 21.6063

Satış : 21.7189
Atina yakınlarında Yunan orman yangını sürüyor; evler, hastane boşaltıldı
Atina yakınlarında Yunan orman yangını sürüyor; evler, hastane boşaltıldı
Salı günü Atina yakınlarındaki Penteli’nin dağlık bölgesinde şiddetli rüzgarların körüklediği bir Yunan orman yangını, yetkilileri en az dört bölge ve bir hastanenin tahliyesi emrini vermeye sevk etti.   Atina’nın merkezinin...
20 Temmuz 2022 01:37
Font1 Font2 Font3 Font4
MUSİTEM HABER

Salı günü Atina yakınlarındaki Penteli’nin dağlık bölgesinde şiddetli rüzgarların körüklediği bir Yunan orman yangını, yetkilileri en az dört bölge ve bir hastanenin tahliyesi emrini vermeye sevk etti.

 

Atina’nın merkezinin yaklaşık 27 km kuzeyinde, GMT 14:30’da yangının çıktığı Penteli Dağı üzerinde dalgalanan yoğun duman bulutları gökyüzüne yükseliyordu.

 

Görüntüler, arka planda yanan ateş nedeniyle Akropolis tepesindeki Parthenon tapınağının kırmızı ışıkla kaplandığını gösteriyor. Görgü tanıklarına göre, akşama doğru alevler yaklaşık 50 km uzaklıktaki Evia adasından görüldü.

 

Yerel basın, yangının en az bir evi yaktığını bildirdi ancak itfaiye bu bilgiyi doğrulamadı. İtfaiye ekipleri, herhangi bir yaralanma olayının olmadığını bildirdi.

 

85 motorla desteklenen yaklaşık 420 itfaiyeci, öğleden sonra birkaç cephede yanan yangını söndürmeye çalışıyordu. Daha önce 24’ten fazla helikopter ve uçak alevlerin üzerine su döktü, ancak güvenlik nedeniyle geceleri operasyonları durdurmak zorunda kaldı

 

Yetkililer, Drafi, Anthousa, Dioni ve Dasamari olmak üzere dört bölgenin tahliye edilmesi emrini verdi. Ayrıca, daha fazla bölgede yaşayanlara tahliyeye hazırlanmalarını tavsiye ettiler.

 

Bir hastane ve Atina Ulusal Gözlemevi önlem olarak tahliye edildi. Penteli’ye giden yollarda trafik durduruldu ve polis, yangına maruz kalan bölgelerde yaşayanların çıkış yollarını bulmalarına yardım etti.

 

Başbakan Kyriakos Mitsotakis, sivil koruma yetkilileriyle yangınla ilgili bir telekonferansa başkanlık etti.

 

“Bugün zor bir gün. Yangın sezonunun zirvesindeyiz ve mevcut koşullar yangınların çıkmasını ve yayılmasını kolaylaştırıyor” dedi.

 

Artopios daha önce devlet televizyonu ERT’ye yangının “zor” bir vaka olduğunu ve Romanya’dan 28 itfaiyecinin yerel itfaiyecilere yardım ettiğini söyledi.

 

Artopios, “Onunla savaşıyoruz, ateşi çevrelemeye çalışıyoruz” dedi.

 

Rüzgarın Çarşamba öğleden sonraya kadar devam etmesi bekleniyor.

 

Bulgaristan, Fransa, Almanya, Romanya, Norveç ve Finlandiya’dan 200’den fazla itfaiyeci ve ekipman, Yunanistan’daki en sıcak Temmuz ve Ağustos aylarında beklemede olacak.

 

 

Bu haber 45 defa okundu
20 Tem 2022 1:37 : Gön:    ·   Yorum yok
Habere Oy Ver:
     0votes

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ

Yukarı Geri Ana Sayfa