MUSİTEM HABER
Dolar :

Alış : 17.9688

Satış : 18.0011

Euro :

Alış : 18.2694

Satış : 18.3024

Sterlin :

Alış : 21.6063

Satış : 21.7189
Irak, maslahatgüzarı istişareler için Ankara’ya geri çağırdı
Irak, maslahatgüzarı istişareler için Ankara’ya geri çağırdı
Irak hükümeti, Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Irak’ın, Kürdistan’ın özerk bölgesinde topçu ateşinin dokuz sivili öldürmesinin ardından istişareler için Ankara’daki maslahatgüzarlarını geri çağıracağını ve Türkiye’nin Bağdat büyükelçisini çağıracağını söyledi.   Bu...
20 Temmuz 2022 22:48
Font1 Font2 Font3 Font4
MUSİTEM HABER

Irak hükümeti, Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Irak’ın, Kürdistan’ın özerk bölgesinde topçu ateşinin dokuz sivili öldürmesinin ardından istişareler için Ankara’daki maslahatgüzarlarını geri çağıracağını ve Türkiye’nin Bağdat büyükelçisini çağıracağını söyledi.

 

Bu kararlar, Başbakan Mustafa el-Kazimi başkanlığındaki Milli Güvenlik Bakanlar Kurulu toplantısında alındı. Konsey ayrıca Türkiye’den resmi bir özür ve silahlı kuvvetlerinin tüm Irak topraklarından çekilmesini talep ediyor.

 

Irak ordusu, Dohuk saldırısıyla ilgili soruşturma başlattığını ve saldırı ülkenin egemenliğinin ihlali olduğunu söyledi.

 

Irak Ordusu Komutanlığı: Duhok’a saldırı ülkenin egemenliğini ihlal ediyor

 

Irak Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin, Zaho’da 8 sivilin öldüğü saldırıyla ilgili Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne şikayette bulunulacağını söyledi.

 

Ashab al-Kahf milis grubu, #Duhok yakınlarındaki Bamarni’deki Türk askeri üssüne patlayıcı insansız hava araçlarıyla 2. saldırı düzenledi.


ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan Irak’ın kuzeyindeki saldırıya ilişkin açıklama geldi. Saldırıya ilişkin bilgi gelmeye devam ederken durumu yakından takip ettiklerini belirten sözcü Ned Price sivillerin korunmasının sağlanmasının önemini vurguladı.


T.C. Dışişleri Bakanlığı: Ankara gerçeği ortaya çıkarmak için gerekli tüm adımları atmaya hazır

“Irak yetkililerini PKK terör örgütü etkisi altında açıklamalar yapmamaya, faillerin açığa çıkarılması için iş birliğine davet ediyoruz”


Güvenlik kaynakları, Irak’ın kuzeyinde sivillerin öldüğü saldırının teröristler tarafından düzenlendiğini açıkladı.


 

Bu haber 43 defa okundu
20 Tem 2022 22:48 : Gön:    ·   Yorum yok
Habere Oy Ver:
     0votes
Etiketler:

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ

Yukarı Geri Ana Sayfa