MUSİTEM HABER
Dolar :

Alış : 17.9688

Satış : 18.0011

Euro :

Alış : 18.2694

Satış : 18.3024

Sterlin :

Alış : 21.6063

Satış : 21.7189
Sri Lanka, birçok kişinin karşı çıktığı yeni cumhurbaşkanını seçti
Sri Lanka, birçok kişinin karşı çıktığı yeni cumhurbaşkanını seçti
Sri Lanka milletvekilleri, halk tarafından sevilmemesine rağmen başbakan Ranil Wickremesinghe’yi ülkenin yeni cumhurbaşkanı seçti.   BBC’nin haberine göre Wickremesinghe, ülkeyi ekonomik çöküşten kurtarma ve aylarca süren kitlesel protestoların ardından kamu...
20 Temmuz 2022 13:00
Font1 Font2 Font3 Font4
MUSİTEM HABER

Sri Lanka milletvekilleri, halk tarafından sevilmemesine rağmen başbakan Ranil Wickremesinghe’yi ülkenin yeni cumhurbaşkanı seçti.

 

BBC’nin haberine göre Wickremesinghe, ülkeyi ekonomik çöküşten kurtarma ve aylarca süren kitlesel protestoların ardından kamu düzenini yeniden kurma göreviyle karşı karşıya.

 

Parlamento oylamasında 134’e karşı 82 oyla, Başkanlık için ana rakibi Dullus Alahapperuma’yı bir şekilde mağlup etti.

 

Sri Lanka’nın eski cumhurbaşkanı Gotabaya Rajapaksa geçen hafta ülkeden kaçtı.

 

Binlerce protestocunun cumhurbaşkanlığı konutlarını ve diğer hükümet binalarını basıp istifasını istemesinin ardından Maldivler’e ve ardından Singapur’a kaçtı.

 

Ayrıca Mayıs ayında başbakan olarak atanan Wickremesinghe’nin istifasını da talep etmişlerdi. Protestocular onun özel evini yaktı ve ayrıca liderliğine karşı gösterilerde Colombo’daki başbakanlık ofisini bastı.

 

Sri Lanka fiilen iflas etmiş durumda ve gıda, yakıt ve diğer temel ihtiyaç maddelerinde akut kıtlıkla karşı karşıya.

 

Seçimden sonra Wickremesinghe, parlamentoya ülkenin “çok zor bir durumda” olduğunu söyledi ve “önlerinde büyük zorluklar” olduğunu da sözlerine ekledi.

 

Ülkenin bir kurtarma paketi için Uluslararası Para Fonu (IMF) ile müzakerelere devam edebilmesi için siyasi istikrarı yeniden sağlamayı hedefliyor. Şimdiye kadar görüşmelere katıldı.

 

73 yaşındaki siyasi muhaliflerini de ülkenin iyiliği için hükümetiyle birlikte çalışmaya çağırdı.

 

Wickremesinghe 45 yıldır Sri Lanka siyasetinin içinde, daha önce iki kez cumhurbaşkanlığına aday oldu ve altı kez başbakan oldu.

 

İktidardaki Sri Lanka Podujana Peramnua (SLPP) partisi, üyelerinin çoğunluğunun ekonomik kimliği nedeniyle Wickremesinghe’yi desteklediğini söyledi.

 

Genel Sekreter Sagara Kariyawasam Reuters haber ajansına verdiği demeçte, “Ranil Wickremesinghe’nin ekonomik krize çözüm sağlama deneyimi, bilgisi ve kapasitesi olan tek kişi olduğunu düşünüyoruz” dedi.

 

Ancak Wickremesinghe’nin seçilmesi daha fazla huzursuzluk ve kitlesel protestoları ateşleyebilir. Çarşamba günü, sonuçlar öncesinde parlamento çevresinde barikatlar kuruldu ve askerler herhangi bir protestoya hazırlık olarak çevreyi doldurdu.

 

Geçtiğimiz iki hafta boyunca, Wickremesinghe’yi Sri Lanka’nın maliyesini yanlış idare eden siyasi seçkinlerin bir parçası olarak gördükleri için istifa etmeye çağıran göstericiler görüldü.

 

Ancak o bu çağrılara karşı çıktı ve geçen hafta Rajapaksa’nın kaçmasının ardından başkan vekilliği görevini üstlendi. Zaferi, başkanlık döneminin geri kalanını Kasım 2024’e kadar hizmet edeceği anlamına geliyor.

 

Onun rakibi, ana muhalefetin desteğini kazanan iktidar partisinde muhalif bir milletvekili olan Alahapperuma’ydı. Sri Lanka’ya “aldatıcı siyasi kültüre son verecek” yeni bir partiler arası hükümet getirme sözü vermişti. Ancak çoğunluk desteğini toplayamadı.

Bu haber 37 defa okundu
20 Tem 2022 13:00 : Gön:    ·   Yorum yok
Habere Oy Ver:
     0votes
Etiketler:

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ

Yukarı Geri Ana Sayfa