MUSİTEM HABER
Dolar :

Alış : 17.9688

Satış : 18.0011

Euro :

Alış : 18.2694

Satış : 18.3024

Sterlin :

Alış : 21.6063

Satış : 21.7189
DSÖ, maymun çiçeği için en yüksek alarmı vermeye karar verdi
DSÖ, maymun çiçeği için en yüksek alarmı vermeye karar verdi
Monkeypox uzmanları Perşembe günü Dünya Sağlık Örgütü’nün salgını küresel bir sağlık acil durumu olarak sınıflandırması gerekip gerekmediğini tartışıyorlardı – duyulabilecek en yüksek alarm.   ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine...
21 Temmuz 2022 23:39
Font1 Font2 Font3 Font4
MUSİTEM HABER

Monkeypox uzmanları Perşembe günü Dünya Sağlık Örgütü’nün salgını küresel bir sağlık acil durumu olarak sınıflandırması gerekip gerekmediğini tartışıyorlardı – duyulabilecek en yüksek alarm.

 

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre, 71 ülkeden yaklaşık 15.400 vakanın bildirildiği DSÖ’nün virüsle ilgili acil durum komitesinin ikinci bir toplantısı kötüleşen durumu incelemek için yapıldı.

 

Maymun çiçeği enfeksiyonlarında, Mayıs ayının başından bu yana, hastalığın uzun süredir endemik olduğu Batı ve Orta Afrika ülkeleri dışında bir artış bildirilmiştir.

 

23 Haziran’da DSÖ, maymun çiçeği hastalığının sözde Uluslararası Önemi Haiz Halk Sağlığı Acil Durumunu (PHEIC) – BM sağlık kurumunun en yüksek uyarı seviyesi olan – oluşturup oluşturmadığına karar vermek için uzmanlardan oluşan bir acil durum komitesi topladı.

 

İkinci toplantı, vaka sayılarının daha da artmasıyla yapıldı.

 

Toplantının başlangıcında Tedros, “Acil ve orta vadeli halk sağlığı etkilerini değerlendirmek için tavsiyenize ihtiyacım var” dedi.

 

Komite, Tedros’a salgının bir PHEIC oluşturduğunu tavsiye ederse, hastalığın yayılmasının nasıl daha iyi önlenip azaltılacağı ve küresel halk sağlığı müdahalesinin nasıl yönetileceği konusunda geçici önerilerde bulunacak.

 

Ancak sonucun ne zaman kamuoyuna açıklanacağına dair bir takvim yok.

 

– BİLGİLER –

 

DSÖ’nün maymun çiçeği teknik sorumlusu Rosamund Lewis Çarşamba günü düzenlediği basın toplantısında, bildirilen vakaların yüzde doksan sekizi “erkeklerle seks yapan erkekler (MSM) – ve öncelikle çok sayıda yeni anonim veya yeni partneri olan erkekler arasında” dedi.

 

DSÖ’ye göre, genellikle genç yaşta ve esas olarak kentsel alanlarda bulunuyorlar.

 

Tedros Perşembe günü yaptığı açıklamada, bunun bazı ülkelerde olduğu gibi “etkilenen toplulukların yaşamı tehdit eden ayrımcılıkla karşı karşıya” olduğunu söyledi.

 

Toplantıda, “Erkeklerle seks yapan erkeklerin salgın için damgalanabileceği veya suçlanabileceği konusunda çok gerçek bir endişe var, bu da salgını izlemeyi ve durdurmayı çok daha zor hale getiriyor” dedi.

 

Tedros, ilk komite toplantısının salgının dinamiklerini tanımlamaya yardımcı olduğunu, ancak vaka sayısı konusunda endişelerinin devam ettiğini söyledi.

 

Bazı ülkelerde belirgin bir düşüş eğilimine rağmen, altı ülke geçen hafta ilk vakalarını bildirdi.

 

“Salgın geliştikçe, neyin işe yarayıp neyin yaramadığını daha iyi anlamak için farklı ortamlarda halk sağlığı müdahalelerinin etkinliğini değerlendirmek önemlidir” dedi.

 

Tedros ayrıca Afrika’daki endemik ülkelerden gelen bilgilerin “çok yetersiz” olduğunu ve bu durumun bölgedeki durumu karakterize etmeyi ve müdahaleleri tasarlamayı zorlaştırdığını söyledi.

 

Çiçek hastalığına benzeyen ve ilk olarak 1970 yılında insanlarda tespit edilen bir viral enfeksiyon olan maymun çiçeği, 1980 yılında eradike edilen çiçek hastalığından daha az tehlikeli ve bulaşıcıdır.

 

Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi, Pazartesi günü Avrupa Ekonomik Alanı’ndaki 27 ülkeden 7.896 doğrulanmış vakanın rapor edildiğini söyledi.

 

En kötü etkilenenler İspanya (2.835), Almanya (1.924), Fransa (912), Hollanda (656) ve Portekiz (515) oldu.

 

“Belirli cinsel uygulamaların MSM grupları arasında maymun çiçeği bulaşmasını kolaylaştırmış olması ve daha da kolaylaştırması çok muhtemeldir” dedi.

 

Danimarkalı Bavarian Nordic şirketi, maymun çiçek hastalığına karşı lisanslı bir aşı üreten tek laboratuvardır ve aşılar şu anda tükendi.

 

ABD Sağlık ve İnsan Hizmetleri Departmanında küresel ilişkilerden sorumlu sekreter yardımcısı Loyce Pace, dünyanın Covid-19 ve diğer sağlık krizlerine ek olarak maymun çiçeği ile başa çıkmasının “çok zor” olduğunu söyledi.

 

Cenevre’deki ABD misyonunda gazetecilere verdiği demeçte, “Korkutucu olabileceğini biliyorum… ve açıkçası çok yorucu” dedi.

 

Bununla birlikte, “bu hastalık hakkında çok daha fazla şey biliyoruz, daha önce salgınları durdurabildik ve daha da önemlisi, tıbbi karşı önlemlere ve diğer araçlara sahibiz”.

 

 

Bu haber 24 defa okundu
21 Tem 2022 23:39 : Gön:    ·   Yorum yok
Habere Oy Ver:
     0votes

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ

Yukarı Geri Ana Sayfa