MUSİTEM HABER
Dolar :

Alış : 17.9688

Satış : 18.0011

Euro :

Alış : 18.2694

Satış : 18.3024

Sterlin :

Alış : 21.6063

Satış : 21.7189
Kosova, kuzeydeki huzursuzluk nedeniyle Sırbistan ile iki sınır kapısını kapattı
Kosova, kuzeydeki huzursuzluk nedeniyle Sırbistan ile iki sınır kapısını kapattı
Kuzey Kosova’da, Sırbistan ile olan iki sınır kapısı, ülkenin bu bölgesindeki huzursuzluk nedeniyle polis tarafından kapatıldı. Polis bunu yapmaya karar verdi çünkü araçların olduğu birkaç yol trafiğe kapatıldı. Yerel basın,...
31 Temmuz 2022 23:37
Font1 Font2 Font3 Font4
MUSİTEM HABER

Kuzey Kosova’da, Sırbistan ile olan iki sınır kapısı, ülkenin bu bölgesindeki huzursuzluk nedeniyle polis tarafından kapatıldı. Polis bunu yapmaya karar verdi çünkü araçların olduğu birkaç yol trafiğe kapatıldı. Yerel basın, hava saldırısı sireninin kuzeyde de çaldığını bildirdi.

 

Daha önce çatışmaların yaşandığı Jarinje ve Brnjak’taki geçişlerle ilgili. Kuzeydeki huzursuzluk, gece yarısı etnik Sırplara uygulanacak yeni kurallarla ilgili. Yasalar, kuzeyde büyük bir grup oluşturan etnik Sırpları kızdırdı.

 

Kosova hükümeti, yarından itibaren onları Kosovalı plakaları kullanmaya mecbur etmek istiyor. Bugün, birçok etnik Sırp hâlâ Sırp plakalı arabalarda dolaşıyor. Kosova’nın 2008’deki bağımsızlığından (Sırbistan’ın tanımadığı) bu yana, Kosova’nın kendi plakaları var.

 

Ayrıca Kosova’ya giren Sırpların yarından itibaren sınırda bir tür giriş belgesi için başvurmaları gerekecek ve artık sadece kimlik kartları yeterli olmayacak.

 

Ülkelerin plakalar konusunda tartışmaları ilk kez değil. Geçen yıl, Kosova’nın planları üzerindeki anlaşmazlıklar tırmandı. O zaman bile kuzeydeki Sırplar, kuzeydeki iki geçiş de dahil olmak üzere her türlü yolu kapattılar.

 

AB’nin müdahalesinden sonra, ülkeler nihayet geçici bir çözüm üzerinde anlaştılar ve bu sayede plakaların belirli kısımlarına çıkartmalar yapıştırıldı.

Bu haber 29 defa okundu
31 Tem 2022 23:37 : Gön:    ·   Yorum yok
Habere Oy Ver:
     0votes

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ

Yukarı Geri Ana Sayfa