MUSİTEM HABER
Dolar :

Alış : 17.9688

Satış : 18.0011

Euro :

Alış : 18.2694

Satış : 18.3024

Sterlin :

Alış : 21.6063

Satış : 21.7189
Nancy Pelosi, Çin’in ‘uyarısına’ rağmen Tayvan’a geldi
Nancy Pelosi, Çin’in ‘uyarısına’ rağmen Tayvan’a geldi
Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’yi taşıyan ABD uçağının Tayvan hava sahasına girmesi, Tayvan’ı kendi ülkesi olarak gören Çin ile gerilimi tırmandırdı. Çin, ABD’li liderlerin desteklemediklerini söylediği bir adım olarak, Tayvan...
2 Ağustos 2022 18:04
Font1 Font2 Font3 Font4
MUSİTEM HABER

Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’yi taşıyan ABD uçağının Tayvan hava sahasına girmesi, Tayvan’ı kendi ülkesi olarak gören Çin ile gerilimi tırmandırdı. Çin, ABD’li liderlerin desteklemediklerini söylediği bir adım olarak, Tayvan ile resmi Amerikan temasını adanın on yıllardır süren fiili bağımsızlığını kalıcı hale getirmek için teşvik olarak görüyor. ABD yönetimi, Pekin’e “çarpışmak” için bir neden olmadığına ve böyle bir ziyaretin ABD’nin Tayvan politikasında bir değişiklik olmayacağına dair güvence vermeye çalışmıştı.

 

Nancy Pelosi, Çin’in ‘uyarısına’ rağmen Tayvan’a geldi

 

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, Çin’in tekrarlanan ‘uyarılarına’ rağmen Tayvan’ın Taipei kentine indi.

 

Tayvan savaş uçakları Nancy Pelosi’ye eskort sağlıyor

 

Tayvan basınında çıkan haberlere göre, Tayvan Hava Kuvvetleri savaş uçakları Meclis Başkanı Nancy Pelosi’yi taşıyan ABD hükümetinin özel uçuşuna eşlik etti. 25 yıldan fazla bir süredir adayı ziyaret eden en üst düzey seçilmiş ABD yetkilisi olmaya hazırlanıyor.

 

13 ABD Hava Kuvvetleri uçağı Japonya’daki askeri üslerden ayrıldı

 

Japon basınında çıkan haberlere göre, en az 13 ABD Hava Kuvvetleri uçağı Japonya’daki askeri üslerden ayrıldı. Haber, ABD Senatörü Nancy Pelosi’nin beklenen Tayvan ziyareti üzerine ABD ve Çin arasındaki gerilimin ortasında geldi.

 

Raporlara göre sekiz ABD savaş uçağı ve beş tanker Japonya’dan ayrıldı.

 

Uçakların Pelosi’nin Taipei’ye eşlik ettiği bildirildi.

 

Çin, Nancy Pelosi’nin Tayvan’ı ziyaret etmesi durumunda bedeli ABD ödeyecek

 

Çin Salı günü yaptığı açıklamada, Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Asya gezisi sırasında Tayvan’ı ziyaret etmesi durumunda ABD’nin ‘bedeli ödeyeceği’ konusunda uyardı. Pelosi, Tayvan’ın devam eden bir Asya turunun parçası olup olmadığını henüz resmi olarak doğrulamadı, ancak ABD ve Tayvan medyası bunun olacağını bildirdi.

 

Dışişleri bakanlığı sözcüsü Hua Chunying, Associated Press’e yaptığı açıklamada, “ABD tarafı, Çin’in egemen güvenlik çıkarlarını baltalamanın sorumluluğunu üstlenecek ve bedelini ödeyecek” dedi.

Bu haber 42 defa okundu
2 Ağu 2022 18:04 : Gön:    ·   Yorum yok
Habere Oy Ver:
     0votes

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ

Yukarı Geri Ana Sayfa