MUSİTEM HABER
Dolar :

Alış : 17.9688

Satış : 18.0011

Euro :

Alış : 18.2694

Satış : 18.3024

Sterlin :

Alış : 21.6063

Satış : 21.7189
Çin, Tayvan’a 21 savaş uçağı ve elit J-20 savaş uçağı gönderiyor
Çin, Tayvan’a 21 savaş uçağı ve elit J-20 savaş uçağı gönderiyor
Çin’in ABD’nin Tayvan gezisine yönelik ürpertici tehdidi: Pekin, 21 Çin savaş uçağı ve seçkin J-20 beşinci nesil savaş uçaklarını Tayvan’ın hava savunma bölgesine gönderirken Konuşmacı Nancy Pelosi’nin ‘son derece tehlikeli’...
3 Ağustos 2022 05:02
Font1 Font2 Font3 Font4
MUSİTEM HABER

Çin’in ABD’nin Tayvan gezisine yönelik ürpertici tehdidi: Pekin, 21 Çin savaş uçağı ve seçkin J-20 beşinci nesil savaş uçaklarını Tayvan’ın hava savunma bölgesine gönderirken Konuşmacı Nancy Pelosi’nin ‘son derece tehlikeli’ ziyaretinin ardından ‘hedefli askeri harekat’ sözü verdi

 

 


Pekin, Tayvan’ın hava savunma bölgesine 21 savaş uçağı ve J-20 uçağı gönderdi: Taipei


Çin, ‘önümüzdeki günlerde açıklanan ek önemli tatbikatlar’ ile övünüyor


Biden yönetimi Pelosi’yi gitmemesi için uyarmıştı, ancak onu durdurmaya gücü yoktu.


Tayvan Savunma Bakanlığı: Çin’in Tayvan’a yönelik tatbikatları, Pekin’in bölgesel barış ve istikrarı yok etme niyetini gösteriyor


Tayvan Savunma Bakanlığı: Ordu durumu yakından izliyor, zamanında ve uygun bir şekilde yanıt vermek için uyarı seviyesini yükseltiyor


Tayvan Savunma Bakanlığı: Ordunun Tayvan Okyanusu’nda hava ve deniz yetenekleri var ve ulusal güvenliği savunabiliyor


Çin, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin gelişinin ardından Çarşamba günü Tayvan’a doğal kum ve bazı balık ve meyve ihracatını durdurdu.


 

Taipei, Pekin’in elit J-20 gizli savaş uçaklarını küçük ada ulusuna gönderdiğiyle övündüğü için, bu gece Çin’in Tayvan’ın hava savunma bölgesine 21 askeri uçak gönderdiğini iddia etti.

 

Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Taipei’ye gelişinin hemen ardından, Pekin’in savaş uçakları daha önce iki ülkeyi ayıran 100 mil genişliğindeki su şeridi olan Tayvan Boğazı’nda uçarak bir uyarı göndermişti.

 

Çin medyası, J-20 gizli jetlerinin adanın etrafındaki gökyüzüne uçtuğunu ve Pekin’in iki savaş gemisinin – bir destroyer ve bir fırkateynin – doğudaki denizlerde olduğunu doğruladı.

 

 


Global Times şunları bildirdi: ‘Önümüzdeki günlerde ek önemli tatbikatlar [açıklandı].’


 

 

Tayvan Boğazı’na füzelerin ateşlenmesi, 1995’ten bu yana bu tür ilk eylem olacak, son kez topyekün savaş olasılığı konusunda derin endişeler yaşandı.

 

Çin sosyal ağı Weibo’da yayınlanan resimler, Çin anakarasında adaya en yakın nokta olan Fujian sahilinde yığılan tankları gösteriyordu.

 

Tuhaf sahnelerde, sahile gidenler düzinelerce tankın kumda yuvarlanmasını izledi.

 

Zırhlı araçların yakındaki Xiamen kentinde hareket ettiği görüldü ve bu hafta başlarında devlet medya sitelerinde yayınlanan bir videoda Çin askeri teçhizatı gösterildi ve askerler ‘komuta ile savaşmaya hazır olun, gelen tüm düşmanları gömmeye’ çağırdı.

 

Çin, Tayvan’ı kendi toprakları olarak görüyor ve ABD Temsilciler Meclisi başkanının ziyaretinin büyük bir hakaret olacağını defalarca uyardı.

Bu haber 190 defa okundu
3 Ağu 2022 5:02 : Gön:    ·   Yorum yok
Habere Oy Ver:
     0votes

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ

Yukarı Geri Ana Sayfa