MUSİTEM HABER
Dolar :

Alış : 17.9688

Satış : 18.0011

Euro :

Alış : 18.2694

Satış : 18.3024

Sterlin :

Alış : 21.6063

Satış : 21.7189
Biden yönetimi, mevcut maymun çiçeği salgınını ABD’de bir halk sağlığı acil durumu olarak ilan etti.
Biden yönetimi, mevcut maymun çiçeği salgınını ABD’de bir halk sağlığı acil durumu olarak ilan etti.
Biden yönetimi, mevcut maymun çiçeği salgınını ABD’de bir halk sağlığı acil durumu olarak ilan etti.   Ülke genelinde sağlık yetkililerinden artan çağrılar arasında Biden yönetimi, mevcut maymun çiçeği salgınının Perşembe...
4 Ağustos 2022 21:55
Font1 Font2 Font3 Font4
MUSİTEM HABER

Biden yönetimi, mevcut maymun çiçeği salgınını ABD’de bir halk sağlığı acil durumu olarak ilan etti.

 

Ülke genelinde sağlık yetkililerinden artan çağrılar arasında Biden yönetimi, mevcut maymun çiçeği salgınının Perşembe öğleden sonra ABD’de bir halk sağlığı acil durumu olduğunu ilan etti.

 

ABD Sağlık ve İnsani Hizmetler Departmanı tarafından yapılan deklarasyon, Dünya Sağlık Örgütü’nün salgını uluslararası acil durum ilan etmesinden iki haftadan biraz daha kısa bir süre sonra geldi.

 

HHS, bir deklarasyon yayınlayarak, böyle bir acil durum için ayrılan fonlara erişim ve acil duruma doğrudan müdahale eden pozisyonlara personel atama gibi bir dizi eylemi gerçekleştirebilecek. Aynı zamanda Sağlık Bakanı Xavier Becerra’ya federal kuralları esnetme veya Medicaid, Medicare ve Çocuk Sağlığı Sigortası Programı gibi devlet sağlık programlarındaki gerekliliklerden feragat etme konusunda önemli bir esneklik sağlıyor.

 

Becerra Perşembe günü yaptığı basın toplantısında, “Yanıtımızı bir sonraki seviyeye taşımaya hazırız.” Dedi. “Ve her Amerikalıdan maymun çiçeğini ciddiye almasını istiyorum.”

 

Bir halk sağlığı acil durum ilanı 90 gün sürer, ancak Becerra tarafından uzatılabilir. Son 15 yılda dört ulusal halk sağlığı acil durumu ilan edildi.

 

Geçen hafta New York, maymun çiçeği hastalığını “afet acil durumu” ilan eden ilk eyalet oldu ve yetkililer New York şehrini “salgının merkez üssü” olarak nitelendirdi. Illinois ve California kısa süre sonra takip etti ve her iki eyalet de yüzlerce teyit edilmiş vaka bildirdi.

 

Son haftalarda doğrulanmış vakalar hızla ortaya çıktığından, federal hükümete maymun çiçeği bir halk sağlığı acil durumu ilan etmesi için artan bir baskı vardı.

 

“Maymun çiçeği virüsü Amerika Birleşik Devletleri’nde yayılmaya devam ederken, federal hükümetin müdahalesinde mevcut olan her kaynağı ve aracı kullanabilmesi ve aşı, test ve aşılara erişimi ve erişimi hızla artırabilmesi için sizi derhal bir halk sağlığı acil durumu ilan etmeye çağırıyorum. Gözetim ve Reform Komitesi başkanı D-N.Y. Temsilcisi Carolyn B. Maloney geçen hafta HHS’ye yazdığı bir mektupta dedi.

 

“Federal hükümet, maymun çiçeğinin ABD’deki insanların sağlığına yönelik tehdidini çok geç olmadan azaltmak için mümkün olan her adımı atmalıdır” diye ekledi.

 

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre, küresel olarak bildirilen 26.000’den fazla vakadan ABD’de 6.600’den fazla vaka bildirilmiştir.

 

48 eyalette, Columbia Bölgesi ve Porto Riko’da vakalar tespit edildi. Montana ve Wyoming, henüz vakaları onaylamayan tek eyaletler.

Bu haber 126 defa okundu
4 Ağu 2022 21:55 : Gön:    ·   Yorum yok
Habere Oy Ver:
     0votes

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ

Yukarı Geri Ana Sayfa