MUSİTEM HABER
Dolar :

Alış : 18.4266

Satış : 18.4598

Euro :

Alış : 17.7909

Satış : 17.8229

Sterlin :

Alış : 19.7068

Satış : 19.8095
Myanmar ordusu Suu Kyi’yi altı yıl daha hapis cezasına çarptırdı
Myanmar ordusu Suu Kyi’yi altı yıl daha hapis cezasına çarptırdı
Gözaltına alınan Devlet Müşaviri, dokuz suçlama daha olmak üzere toplam 17 yıl hapisle karşı karşıya   Myanmar mahkemesi hükümlüleri, lider Aung San Suu Kyi’yi daha fazla yolsuzluk davasında görevden aldı...
15 Ağustos 2022 13:20
Font1 Font2 Font3 Font4
MUSİTEM HABER

Gözaltına alınan Devlet Müşaviri, dokuz suçlama daha olmak üzere toplam 17 yıl hapisle karşı karşıya

 

Myanmar mahkemesi hükümlüleri, lider Aung San Suu Kyi’yi daha fazla yolsuzluk davasında görevden aldı ve 11 yıllık hapis cezasına altı yıl daha ekledi

 

Davaya yakın kaynaklar, Naypyitaw’daki bir cunta mahkemesinin devrik sivil lider Aung San Suu Kyi’yi dört yolsuzluk suçlamasından mahkum ettikten sonra Pazartesi günü altı yıl daha hapis cezasına çarptırdığını söyledi.

 

Ordunun Ulusal Demokrasi Birliği (NLD) yönetimini devirmesinden aylar sonra, darbe rejimi Suu Kyi’yi parti lideri olarak konumunu kötüye kullanarak annesi Daw Khin Kyi’nin adını taşıyan özel bir vakfa ve bağlı bir projeye fayda sağlamakla suçladı.

 

 

Cunta, Devlet Müşavirinin, Daw Khin Kyi Vakfı’nın Yangon’un Bahan Kasabasındaki genel merkezi için piyasa fiyatlarının altında arazi kiralamasını sağlamak için nüfuzunu kullandığını ve ülkeye 5,2 milyar kyat (3,16 milyon ABD Doları) gelire mal olduğunu iddia etti.

 

Benzer bir iddia, vakfın La Yaung Taw tarım ve mesleki eğitim okulu için Naypyitaw’da arazi satın almasıyla ilgili olarak da ileri sürüldü. Rejim, devletin bu işlem yoluyla 19 milyar kyat’tan (11.5 milyon $) fazla kaybettiğini söyledi.

 

Suçlamalar, Myanmar’ın Yolsuzlukla Mücadele Yasası’nın 55 ve 63. Bölümleri uyarınca düzenlendi ve maksimum 15 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Suu Kyi tüm suçlamalarda suçsuz olduğunu iddia etti.

 

Mandalay Bölgesi yüksek mahkemesinden Yargıç Myint San, Pazartesi günü görevden alınan lider aleyhindeki kararları verdi. Bunlar arasında Daw Khin Kyi Vakfı’nın Naypyitaw’daki arazi satın alımıyla ilgili yolsuzluk suçlamalarından üçü için toplam üç yıl hapis cezası ve vakfın Yangon’daki arazi kiralamasıyla ilgili dördüncü mahkumiyet için ek üç yıl hapis cezası yer aldı.

 

Haziran ayında 77 yaşına giren Suu Kyi, diğer altı mahkumiyetten Aralık, Ocak ve Nisan aylarında 11 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Bu haber 35 defa okundu
15 Ağu 2022 13:20 : Gön:    ·   Yorum yok
Habere Oy Ver:
     0votes

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ

Yukarı Geri Ana Sayfa