MUSİTEM HABER
Dolar :

Alış : 18.4266

Satış : 18.4598

Euro :

Alış : 17.7909

Satış : 17.8229

Sterlin :

Alış : 19.7068

Satış : 19.8095
Fiona Kasırgası Porto Riko’da büyük sel ve hasara neden oldu
Fiona Kasırgası Porto Riko’da büyük sel ve hasara neden oldu
21-09-2022- Çarşamba Saat: 08:30 Porto Riko’da Fiona Kasırgası’nın ardından acil durum ilan edildi     Fiona Kasırgası’ndan kaynaklanan şiddetli yağmurlar ve sel, Pazartesi günü Porto Riko’yu hırpalamaya devam etti ve...
21 Eylül 2022 08:56
Font1 Font2 Font3 Font4
MUSİTEM HABER

21-09-2022- Çarşamba Saat: 08:30

Porto Riko’da Fiona Kasırgası’nın ardından acil durum ilan edildi

 

 

Fiona Kasırgası’ndan kaynaklanan şiddetli yağmurlar ve sel, Pazartesi günü Porto Riko’yu hırpalamaya devam etti ve milyonlarca insanı elektriksiz, temiz susuz ve güvenli barınaksız bıraktı. Kategori 1 kasırgası yoksul Dominik Cumhuriyeti’ne doğru hızla ilerleyip yolları ve elektrik hatlarını tahrip ederken, yaklaşık 75 cm’lik yağmurlar Pazartesi günü Porto Riko’nun bazı bölgelerini yumruklamaya devam etti.

 

Fiona Kasırgası 19 Eylül 2022 Pazartesi günü Salinas, Porto Riko’yu vurduktan sonra Salinas Plajı’nda sokaklar sular altında kaldı.

 

Amerika Birleşik Devletleri, tam beş yıl önce bugün Porto Riko’yu vuran Maria Kasırgası’nın etkilerinden hâlâ ürküyor. Çoğunluğu işçi sınıfından oluşan adanın nüfusu, zaten borç yükü altında olan adada ABD hükümetinin uyguladığı mali yeniden yapılandırmanın bir parçası olarak kamu hizmetlerinin ve diğer kamu varlıklarının yağmalanmasıyla bu tür felaketlere karşı daha savunmasız hale getirildi.

 

Klimatologlar, Fiona Kasırgası’nın şiddetli yağmurlarının, küresel ısınmanın fırtınaların yoğunluğu üzerindeki etkisinin bir örneği olduğunu açıkladılar. New York’taki Stony Brook Üniversitesi’nde atmosfer bilimleri doçenti Kevin Reed, “Su daha sıcaksa, daha fazla buharlaşma olacak, bu da atmosferde daha fazla nem olacağı anlamına geliyor, bu da daha fazla yağış olabileceği anlamına geliyor” dedi.NBC News’e. Reed tarafından ortaklaşa yazılan ve Nisan ayında yayınlanan bir araştırma, 2020 Atlantik kasırga sezonunun iklim değişikliğinin etkisiyle yüzde 10 daha yağışlı olduğunu buldu.

 

Yetkililer, Fiona’nın Kategori 4 kasırgası olan Maria’dan daha zayıf olmasına rağmen, Fiona’nın yavaş hareket eden fırtına sistemi ve sağanak yağışların 2017’den daha fazla sel ürettiğini söyledi. Pazartesi günü San Juan Ulusal Hava Durumu Servisi, sakinleri “hemen” daha yüksek bir yere çıkmaya çağırdı. Ulusal Kasırga Merkezi uzmanı Richard Pasch, “Porto Riko’nun çoğunda şiddetli yağmurlar ve feci sel devam ediyor.”

 

Yetkililer, iç kısımdaki Comerio kasabasında taşan bir nehir tarafından sürüklenen 58 yaşındaki bir adam da dahil olmak üzere en az üç kişinin öldüğünü bildirdi. Ancak kurtarma ekiplerinin çamur kaymaları ve şiddetli sular tarafından kesilen uzak bölgelere ulaşması nedeniyle daha fazla ölüm bekleniyor.

 

Yeni özelleştirilmiş elektrik şirketi LUMA Energy tarafından ada çapında bir elektrik kesintisi, Pazar sabahı kasırga karaya çıkmadan önce meydana geldi ve 3,2 milyon sakin elektriksiz kaldı. Yetkililer, birçok bölge sakini için gücü geri kazanmanın günler hatta haftalar alabileceğini kabul ediyor. Ada sakinlerinin üçte ikisinin de içme suyuna sahip olmadığı tahmin ediliyor.

 

Birçok sakin, evlerinin çatısına tırmanarak kendilerini selden kurtarabildi. Adanın Demokrat valisi Pedro Pierluisi Pazartesi günü bir basın açıklaması yaparak sudan en az 1000 kurtarma yapıldığını söyledi. Vali, Caguas ve Toa Baja kasabalarından tahliyelerin de sürdüğünü söyledi.

 

Komşular sosyal medyadan yardım dileklerini paylaştı. The New Herald’ın haberine göre, Génesis Lán olarak tanımlanan bir kadın, kendisiyle birlikte toplanan bir reşit olmayan, engelli bir kişi ve diyabetli yaşlı bir kişiden yardım isteyen bir iddiayı Facebook’ta paylaştı. “Yardıma ihtiyacımız var, acilen Playa de Salinas’taki evlerimizi terk etmemiz gerekiyor. Acil servisi aradım ve hiçbir şey yok, yemin ederim yüzüyorum ve çok, çok üşüyorum. Buradan çıkmalıyız, plaj tam anlamıyla evin içinde” diye yazdı.

 

Acımasız bir ironiyle, önceki köprünün Maria Kasırgası tarafından yıkılmasının ardından Ulusal Muhafızlar tarafından inşa edilen geçici bir köprü Pazar günü kuzeydoğudaki Utuado kasabasından geçti. 2017 yılında, yetkililerin desteğinin olmaması nedeniyle kasaba halkının, malzemeleri azgın nehir boyunca bir alışveriş sepetinde taşımak için derme çatma bir çelik halat inşa etmesiyle videolar viral hale geldi.

 

Güneydoğudaki Arroyo şehrinde yaşayan New York City’den emekli bir sağlık çalışanı olan Carmen, Pazartesi günü WSWS ile yaptığı bir röportajda yıkıcı koşulları anlattı. “Pazar sabahı saat 10’da elektriği kaybettik ve dünden beri tüm Porto Riko’da elektrik yok. Adanın tamamı, özellikle dağlık bölgelerde yağış ve selden etkilendi. Ağaçlar ve elektrik direkleri yok edildi ve sel o kadar güçlüydü ki bir köprü sular altında kaldı. Kurtarma ekipleri yolları temizleyip onları kurtarana kadar birçok insan evlerinde mahsur kaldı. Gidilecek barınaklar var ama çoğu evini kaybetti.”

 

Carmen, “Bu tür sel, Maria Kasırgası sırasında olanlardan daha kötü” dedi. “Güneydoğuda en yıkıcı yağış birikimlerini görüyoruz. Guayama, Maunabo, Patilla’da, plajların yakınında, şiddetli yağmurlar ve seller evleri ve işyerlerini yok etti.

 

“Adanın sadece yüzde 30’unda içme suyu var. Vali, Porto Riko’da 68 kasabamız olduğunu, ancak yalnızca 14 Ulusal Muhafız kamyonunun müsait olduğunu söyledi. FEMA ve diğer ilk müdahale ekiplerinin gelmesi bekleniyor

Bu haber 43 defa okundu
21 Eyl 2022 8:56 : Gön:    ·   Yorum yok
Habere Oy Ver:
     0votes

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ

Yukarı Geri Ana Sayfa